balkony

Forum mieszkańców Wrzeciono 1, 1a, 3, 4a, 7, 11, 17, 20, 28, 32, 34, 35, 36, 37, 42, 45, 45a, 46, 51, 51a

balkony

Postprzez kamila białkowska » środa, 19 lipca 2006, 12:05

witam
przesyłam informację dotyczącą użytkowania balkonów
Zgodnie z art. 13 i 14 uwl na koszty zarządu nieruchomością wspólną, składają się wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej. W wypadku przyjęcia, iż balkon nie jest nieruchomością wspólną – że jest częścią składową odrębnej nieruchomości, całość kosztów jego utrzymania obciąża właściciela.
W orzeczeniu Sądu Najwyższego wydanym w związku z koniecznością ustalenia strony zobowiązanej do ponoszenia kosztów remontu balkonów w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych, Sąd przyjął, iż „Balkon przylegający do lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności i służący do wyłącznego użytku jego właściciela, stanowi część składową tego lokalu, a koszty jego utrzymania w należytym stanie, w tym także jego odtworzenia, nie obciążają wspólnoty mieszkaniowej budynku, lecz właściciela lokalu mieszkalnego”. W uzasadnieniu wyroku NSA we Wrocławiu z dnia 24.6.1982r. SA/Wr 191/82, ONSA 1982 nr 1 poz. 60, stwierdzono, że dobudowanie balkonu stanowi „dokonanie przeróbek lub przebudowy lokalu mieszkalnego”.
Sąd Najwyższy, w pierwszym powołanym wyroku, wyraźnie przypomniał, że balkony mogą, zależnie od koncepcji architektonicznej danego budynku, być zarówno częścią elewacji spełniającą jedynie funkcję zdobniczą lub zostać przeznaczone do użytku ogółu właścicieli albo przynależeć do poszczególnych lokali mieszkalnych.
Do takiego wniosku skłania się zarówno Krzysztof Lewandowski „Zarządzanie nieruchomościami”, Warszawa 2005 jak i Włodzimierz Witakowski „Gospodarowanie we wspólnocie mieszkaniowej” Zielona Góra 1999. Pan Witakowski stwierdza, iż balkony, loggie, tarasy mimo, iż zwykle przeznaczane są do indywidualnego użytku, stanowią nieodłączny element elewacji zewnętrznej. Jego zdaniem remont powinien być przeprowadzony jednocześnie i w sposób jednolity w zakresie mającym wpływ na elewację.
W ustawie z dnia 29.8.2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym balkon, zaliczany jest do elementów konstrukcyjnych budynku. Ponadto balkony zaliczane są do części budynku w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.4.2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Także w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 16.8.1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, ustawodawca potwierdza, iż balkon jest elementem budynku.
Przyjmując, że elewacja to zewnętrzna ściana budynku wraz z występującymi na niej elementami architektonicznymi i wystrojem, istotne jest dla całego budynku, aby było one, co do zasady, finansowane jak nieruchomość wspólna, zaś inne prace remontowe na balkonach, jak np. remont posadzek etc. winny być dokonywane już przez właściciela nieruchomości odrębnej.


pozdrawiam
kamila białkowska
 
Posty: 9
Dołączył(a): poniedziałek, 17 stycznia 2005, 09:34

Re: balkony

Postprzez w4a » piątek, 22 grudnia 2006, 09:14

zatem chyba należy zgodzić się, że w przypadku budynku Wrzeciono 4a balkony przynależą do lokalu mieszkalnego i twierdzenie, że są częścią wspólną jest absurdem,

rozwiązanie proponowane przez "nieistotne" w innym poście :
aby ściany balkonu itp uznać za elewację budynku - bo faktycznie nią są były remontowane ze środków wspólnych a balkon jako taki był przynależny do lokalu jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem,
usuwa bowiem absurd twierdzenia na zasadzie, że koło jest kwadratem
oraz reguluje kwestię finansowania remontów

pozdrawiam i czekam na działania Zestu i Zarządu

ps. w statucie są i inne błędy
w4a
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela, 29 stycznia 2006, 10:42


Powrót do Wrzeciono

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron